Dodávame na trh červenú repu, kapustu, kel a cibuľu v plastových prepravkách

Pestovatelia zeleniny to nemajú jednoduché, musia sa starať nielen o svoju úrodu, ale aj o platenie daní, prípadne o platení svojich zamestnancov. Už len toto je natoľko stresujúce a vyčerpávajúce, že ďalšia záťaž už môže prinášať nehorázne problémy, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie. Skúste si napríklad predstaviť, že pracne zožnete úrodu kapusty, červenej repy, kelu a cibule, čo sú jedny z najobľúbenejších tuzemských poľnohospodárskych plodín, a o väčšinu úrody potom prídete nevhodným skladovaním a prepravou. Čo tým máme na mysli?

úroda karotky

Plastové prepravky verzus drevené – keď vyskladáte vašu úrodu do drevených debien, drevo veľmi rado akumuluje vzdušnú vlhkosť a na jeho povrchu sa tvoria plesne. A pokiaľ majú tieto mikroorganizmy dostatok živín, napríklad na povrchu ovocia a zeleniny, bude drevený materiál ideálnym spoločníkom nielen pre plesne, ale aj pre hnilobu.

predaj cibule

Veľký problém drevených prepraviek je aj ich hrubé opracovanie, vďaka tomu ich prakticky nemožno perfektne vyčistiť, takže na nich priľnú stopy prachu, zeminy, oleja a ďalších organických látok. Plastové prepravky na zeleninu naopak vyčistíte veľmi ľahko, pretože majú hladký povrch.

Preprava – prepravovať ovocie a zeleninu na trh v drevených debnách môže znamenať vážny problém pre každého pestovateľa vzhľadom na to, že prepravky nemajú žiadne zárezy, aby na sebe dosadali tak, že budú zaistené proti prevráteniu. Keď napríklad na seba vyskladáte desať drevených debien plných paradajok a nedopatrením do niektorej z nich vrazíte lakťom, celý stoh sa môže ľahko prevrátiť a zrútiť k zemi. Stabilita drevených debien na sebe vo viacerých vrstvách je veľmi chatrná, a prísť kvôli tomu o väčšinu úrody je naozaj hlúpe. Plastové prepravky sú opatrené zárezmi po celom obvode, takže do seba perfektne zapadnú, a zrútenie hrozí iba pri extrémnom zaťažení, čo je pri preprave poľnohospodárskych komodít na trh prakticky vylúčené.